„Mezőhegyes tematikus turisztikai sétány kialakítása” elnevezésű
TOP_PLUSZ-1.1.3-21-BS1-2022-00012 azonosítószámú pályázat
A projekt bemutatása

Projekt címe: „Mezőhegyes tematikus turisztikai sétány kialakítása” elnevezésű

Projekt azonosító száma:TOP_PLUSZ-1.1.3-21-BS1-2022-00012

Kedvezményezett: Mezőhegyes Városi Önkormányzat (5820 Mezőhegyes, Kozma Ferenc utca 22.) és Békés Vármegyei Önkormányzati Hivatal (5600 Békéscsaba, Árpád sor 18.)

Projekt helyszínei:

  • ▢ Hild Jánus utca, hrsz 2/1
  • ▢ Hild Jánus utca, hrsz 6/2
  • ▢ Petőfi sétány, hrsz 9
  • ▢ Petőfi sétány - Bazár épület, hrsz 2/2

Támogatás összege: 100 529 492 Ft

Támogatás mértéke: 100%

A projekt megkezdése: 2023. május 15.

A projekt befejezésének tervezett dátuma: 2024.12.31.

Projekt tartalmának rövid ismertetése:

A projekt keretében megtörténik a kulturális örökségünk részét képező, örökségvédelem alatt álló Petőfi-sétány, a sétányon található Bazár épületének, valamint a Városháza előtti tér felújítása. A felújított elemek új turisztikai tartalommal lesznek feltöltve, melyek újabb látogatói célpontot jelentenek településünkön.

A projekt központi eleme a Petőfi sétány elején található Bazár 36 m2-es épületének felújítása és átalakítása, ahol egy 30 m2-es turisztikai kiállítótér kerül kialakításra és berendezésre. Emellett a Petőfi sétány egy rózsalugasos szabadtéri kiállító térré lesz átalakítva, ahol szemléltető és bemutató táblákon turisztikai információk kerülnek elhelyezésre. A megújult sétány a műemlék vasútállomást (és buszpályaudvart) valamint a műemlék Centrál Éttermet (Városháza és Étterem) köti össze, ezzel egy különleges hangulatú sétány jön létre.

Az örökségvédelmi létesítmények felújításával a városban folyamatosan megújuló műemléki épületek állagmegóvása tovább folytatódik.

A projekt részét képező elemek illeszkednek abba a felújítás alatt álló városi tengelybe, amelynek részeként az ide látogatók 18. századi hangulatba léphetnek vissza egy városi séta alkalmával.

A projekt része a turisztikai szolgáltatásfejlesztés és a turisztikai csomagok létrehozása is, amelyek segítségével konkrét, értékesíthető szolgáltatások jönnek létre.

A projekt tartalmának részletes bemutatása:

Bazár épület tervezett fejlesztései:

Az építészeti kialakításnál a történeti kutatás és értékleltár magállapításai voltak az irányadók. Mivel a történeti kutatás sem tudott részletes adatokat szolgáltatni jelentős mértékben támaszkodott a tervező mintaként a környék épületeire. Elsősorban a Centrál és a vasútállomás épületére. Ezeknél is inkább csak a nyílászárókra, mert a többi szerkezet (néhány apróbb részlettől eltekintve) az eredeti formájában maradt meg, még ha nem is az eredeti anyagból való.

A beruházás részeként a 36 m2-es hasznos belső alapterületen egy közel 30 m2 bemutatóterem és egy akadálymentesített mosdóhelyiség kerül kialakításra.

A bádogos szerkezetek horganylemezből készülnek a meglevők másolataként. A tetőszerkezet cserélendő elemeire is hasonlók vonatkoznak. A födém hőszigetelése mellett a falak belső hőszigetelő lap falazatot kapnak, amely az aljzatbetonra közvetlenül, megerősítés nélkül ráépíthető. A homlokzati nyílászárók rétegragasztott faszerkezetből, de hagyományos vasalattal készülnek. Szintén felújításra kerül az épület tornáca, valamint az akadálymentes megközelítés és biztosítottá válik.

Petőfi-sétány felújítása:

A meglévő burkolat nem kerül felbontásra, annak felső rétegeként található töredezett aszfalt lemarásra kerül. A csatlakozó betonjárda burkolatokat a helyszínrajz szerint kb 1m-ig kerül visszabontásra. A kezdőszelvényben a Hild János utcai burkolathoz csatlakozik. A jobb oldali meglévő folyókát 25,5m hosszon fel kell újítani. Az új burkolat építése során megtámasztásra nincs szükség, így szegély építés nem szükséges. Az új beton burkolat 10,0 cm vastagságban építendő 2,4 méter szélességben. A tervezett porfil csík 10*10*10cm-es kiskockakő burkolatból épül, futósoros rakási mintával, a burkolatszéltől 15,0-15,0 cm elhagyása mellett 2,1m szélességben. A sétány felújítás teljes hossza: 346,06m

A sétány oldalán váltakozva íves burkolt felületek fűződnek le, melyek anyaghasználata megegyezik a sétány anyaghasználatával – simított beton. A burkolt felületekre padok és hulladékgyűjtők kerülnek. A Polgármesteri Hivatal előtt -szintén a sétány anyaghasználatát követve (simított beton és kiskockakő) két kiteresedés kerül kiépítésre, amelyek később a betlehem vagy egy szelfi pont helyét biztosíthatják. Ide is kerülnek utcabútorok.

A sétányt végig kíséri a meglévő kandeláberek formavilágát idéző, azonos színűre festett rózsalugas sor, melynek belsejében a város történetét és turisztikai attrakcióit ismertető információs anyagok kerülnek, a rácsos felületüket kapunkként változó fajtájú futórózsa fedi. A sétány két oldalán a 19.-20. század fordulójának kertjeinek formavilága jelenik meg.

Eszközbeszerzése és immateriális javak beszerzése:

A projekt részét képezi a Bazár épület bemutatótermének és kiállítóiterének berendezése. A részletes szakmai tartalom a projektfejlesztés során kerül kidolgozása, ennek alapján lehet meghatározni a szükséges eszközök listáját. Mezőhegyes Város Önkormányzata nagy hangsúlyt kíván fektetni a modern digitális tartalmak előnyben részesítésére, ezzel egyidejűleg a többnyelven elérhető tájékoztatás biztosítására. A Bazár turisztikai tartartalmától függően az informatikai eszközök szoftveres beszerzései is megtörténnek.

Marketing stratégia és eszköztár kidolgozása

A projekttől elvárt eredmények eléréséhez nélkülözhetetlen, hogy a Bazár és a Petőfi-sétány, mint műemléki örökségek és az általuk kínált turisztikai szolgáltatások megismerésre kerüljenek a városba érkezők, illetve Mezőhegyes iránt érdeklődők számára. A központi elhelyezkedés mellett az új turisztikai tartalom az, amely megkülönbözteti ezeket az elemeket az egyéb, kizárólag építészeti örökségektől. A marketing stratégia kialakításakor egyértelműen le kell határolni az elérni kívánt célcsoportokat, azok azonosítását követően az elérésük leghatékonyabb eszközeit és kidolgozni az eszközök információ és közvetíteni kívánt tartalmi részeit.

A Miniszterelnökség Területfejlesztési Operatív Programok Irányító Hatóság, mint támogató képviseletében eljáró Magyar Államkincstárral kötött támogatási szerződés alapján a „Mezőhegyes tematikus turisztikai sétány kialakítása” elnevezésű, TOP_PLUSZ-1.1.3-21-BS1-2022-00012 azonosítószámú pályázat 100 529 492 Ft-ból valósul meg – 2022. nyara és 2024. december 31-e között - melyhez Mezőhegyes Város Önkormányzatának önerőt nem kell hozzátennie.